KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 11479033
*
nr 1147 9033
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 november 2017
kl 20:59:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/11 16:53:25
1
3.000 kr
27/11 20:49:54
2
Vinnande bud
- Klassiska
27 nov
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar frida grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
4114 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, sj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16
-
2048 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Eri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:26
-
5313 Etsning
Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:52
-
5010 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:17
-
5011 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:19
-
5289 Etsning
Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Sign..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:34
*
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Anders Zorn
nr 1147 9033
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 november 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/11 16:53:25 | 1 | 3.000 kr |
27/11 20:49:54 | 2 | Vinnande bud |
- Klassiska
27 nov
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar frida grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
4114 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Ej signerad, sj..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:16 -
2048 Etsning
Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Porträtt av Eri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:26 -
5313 Etsning
Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 18:52
-
5010 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:17 -
5011 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:19 -
5289 Etsning
Triptyk, Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Sign..//
Auktionen avslutas
om en vecka
6 maj kl 19:34